Eleanor&Park

5. ledna 2018 v 11:52 |  RECENZE
Autor: Rainbow Rowellová
CZ: Eleanor & Park - Yoli 2014 , ORIGINAL: Eleanor & Park - 2013
Počet stran: 325

První kniha v novém roce a rovnou naprostá pecka. Na knize je skvělé, že si můžete hrdiny představit jak chcete...ale zfilmování Eleanor podle předlohy by musel být oříšek...kdo by se dobrovolně přihlásil na konkurz nemotorné, tlustší, zrzavé holky s minimálním vkusem? Dostat tohle herecké obsazení, asi to vezmu osobně.
Kniha je psaná ve třetí osobě, což je trochu nezvyk, ale jelikož mě kniha bavila, tak mi to bylo popravdě jedno.
Zajímavé také je, že se život dvou hrdinů odehrává v roce 1986, ikdyž jsem to z textu nevyvodila.

Příběh je vyprávěný dvěma hrdiny a pokaždé, když se vystřídali jsem se ocitla v jiném světe. Parkův nebyl až tolik okázalý, byl podobný tomu mému, ale byl kontrastní s Eleanořiným, který pro mě byl zcela nový a mnou nepolíbený. Kniha nepopisovala chudobu ve smyslu, že člověk nemá vymoženosti (nové hůlky na lyžování nebo kvalitní vysavač na roztoče), ale že nemá základní potřeby a to ani kartáček na zuby. Což je úplně jiné, než v knihách a filmech, kde chudá hlavní hrdinka sice má byt 1+1, ale pyšní se svým Iphonem a každý den má na sobě jiné hadry, jako by byla její skříň bezedná.
Líbilo se mi takové to lehké, nenásilné sezamování. Celý jejich vztah byl tak křehoučký, že jsem měla zaťaté zuby a bála jsem se, aby se něco nepokazilo.
"Pořád spolu nemluvili, ale bylo to stále nekonfliktnější mlčení, skoro kamarádské"
Jak prostéé..ticho má více významů v různých situacích.

Oficiální anotace:
Eleanor je ve městě nová a nikdy si nepřipadala osamělejší. Ve svém bláznivém oblečení, s bujnými zrzavými vlasy a chaotickým rodinným životem by nemohla vyčnívat víc, ani kdyby se snažila.
A pak se ve školním autobuse posadí vedle Parka. Ten je tichý, ostražitý a - v Eleanořiných očích - neuvěřitelně nad věcí. Což je dáno hlavně tím, že podle Parka je nejlepší způsob, jak přežít školní léta, důkladně propracovaná nenápadnost.
Pomalu, postupně, pomocí komiksů, nahrávek a pozdních večerních rozhovorů, se Eleanor s Parkem jeden do druhého zamilují. Tak, jak člověka potká první láska, když je mu šestnáct (nebo 17, že?), nemá co ztratit a může ztratit úplně všechno.
Příběh Eleanor a Parka se odehrává v průběhu jednoho školního roku v roce 1986 a je smutný, šokující a hluboce pravdivý - příběh, který vezme za srdce každého, kdo nikdy nezapomněl na svou první lásku. (může to být i poslední, ne?)Když autorka mluvila ale o šikaně na nováčkovi Eleanor na střední škole, začala jsem se svého přestupu na jinou střední školu docela děsit...takže doufám a držím si palce.
A poslední kapitolkou bude i domácí násilí, kterého tam také nebylo málo. Moc YA knih se s těmihle vážnými problémy nezybývá, nebo je alespoň já nevyhledávám, jelikož si nemám zapotřebí připomínat něco, čeho jsem sama byla svědkem.

"Ve škvírce levého oka se mu hromadily slzy, po pravé tváři volně stékaly. Chtěla mu je setřít, ale netroufla si dotknout se ho."
Mám dvě zkušenosti, kdy jsem zažila pláč druhého pohlaví. V jednom případě brečel oprávněně a prosil o odpustění a v dalším jsem byla viníkem slz na jeho tváři já. Nevím, co je horší...

P.S. Už tu máme nový rok. Tak i vám všem přeju, ať je plný štěstí a lásky!!
Hodnocení: 90%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yoshiyuri-stories yoshiyuri-stories | Web | 11. ledna 2018 v 15:54 | Reagovat

to vypadá zajímavě

2 lifeisabook lifeisabook | E-mail | 13. ledna 2018 v 10:19 | Reagovat

Je to primaa :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist