Všechny malé zázraky

29. listopadu 2017 v 16:40 |  RECENZE
Autor: Jennifer Nivenová
CZ: Všechny malé zázraky - Yoli 2015 , ORIGINAL: All the Bright Places - 2015
Počet stran: 344

Tyhle dvě postavy dali dohromady skoro mě samotnou. Ne, že bych měla sklony k sebevraždě (zas tolik svůj život nenenávidím) bipolární poruchu a nebo bych přišla o blízkého člověka (pokud nepočítám svého dědu letos v létě), ale ty špatné pocity, které prožívali jsem si dokázala promítnout na samu sebe. Nemám ráda dojáky, stěžování si na život a knihy plné zklamání, ale jde vidět, že autorka tam musela dát něco ze sebe, či se inspirovat z něčího nefiktivního života. A když čtete příběh, ve kterém se vidíte, dokážete se do knihy ponořit celým svým srdcem i myslí. Protože i když se mám teď už dobře, tak pokaždé když se stane něco špatného, shodím to na svoji mizernou minulost. Díky téhle knize vím, že nejsem sama.
Knihu jsem četla opravdu dlouho, abych nevynechala jediné slůvko, které by mohlo být důležité: a to jsou všechny...

Oficiální anotace:
Strhující příběh o hledání a (ne)nalézání, o lidskýchpředsudcích, přátelství a první lásce.Theodora Finche fascinuje smrt. Violet Markeyová zase žije pro budoucnost-těší se na den, kdy dokončí střední školu a bude moctopustit rodné městečko, které jí připomínánedávnou smrt sestry. Když se ti dva potkají na římse školní zvonice, není ale docela jasné, kdo koho bude vlastně zachraňovat.
Finch je obyčejný kluk, až na to, že trpí bipolární poruchou. Violet je obyčejná holka, až na to, že Finchovi přijde naprosto neobyčejná. ty dva svede dohromady školní projekt, jehož cílem je objevovat "krásy Indiany", a oba při tom učiní zajímavé objevy.


"Růst v sobě obsahuje zárodek štěstí." - Pearl S. Bucková


"Miluju vzrušení z rychlosti, pocitu beztíže a blížící se zkázy, a tak jsem postavil něco, co mi ty pocity poskytuje kdykoli."

"Líbí se mi myšlenka něčeho, co u mě může tyhle pocity vyvolat kdykoliv. Chtěl bych taky něco takového, a pak se podívám na ni a pomyslím si: Tady to je."
-Skoro vždycky mi navodí příjemný pocit jedna jediná kavárna u nás ve městě, jako by mě něco zahřívalo zevnitř (když neberu v úvahu kávu) a navozovalo úsměv na tváři. V tuhle chvíli jsem schopná rozdávat lásku a milovat a cítit to tak doopravdy a mít dokonce ráda i ty, které zrovna dvakrát nemusím. Nevím, jak takové místo čí osobu hledat, ale třeba si najde ono/ona vás.
Taky, když vejdu do krámku s vánočními dekoracemi a sladkostmi nebo si doma zalezu s čokoládou pod deku a koukám na vánoční filmy. A v neposlední řadě, když si sednu k počítači a začnu tvořit článek na blog...

"Protože i lidi v mým věku si potřebují někam zajít pro radu, pro pomoc, nebo za zábavou, nebo jen být někde, kde můžou zapomenout na to, co je trápí. Místo, kde se můžou cítit stejně bezpěčně a nemít z ničeho strach jako u sebe doma v pokojíčku."
- Proto je mým snem založit vlastní takovou kavárnu na neustálé navozování příjemných pocitů a pocit bezpečí.

Příběh je postavený hlavně na pocitech hrdinů. Nevyskytují se zde žádné vedlejší problémy ( i když těch mají i tak dost. Vystihuje jednu neobyčejnou myšlenku...Jsem ráda, že kniha skončila pozvolna i po ne moc pěkné nehodě.
I když měl vlastně hrdina-Finch skoro všechno-přítelkyni, střechu nad hlavou, jídlo a rodinu, pořád se necítil spokojený. Na tyhle pocity má občas právo každý.

P.S. Tak moc doufám, že bude začátek prosince zasněžený..snad ho přivolám vůní perníčků..Vaše B

Hodnocení: 99%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tánička Tánička | E-mail | Web | 3. prosince 2017 v 16:52 | Reagovat

Vypadá to, že tvoje receze mě docela zaujala a docela ráda bych si knížku přecetla..
Btw přidám si jí na seznam.

Tánička

2 lifeisabook lifeisabook | Web | 4. prosince 2017 v 9:55 | Reagovat

[1]: Jen do toho..je to skvělá kniha :) B

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist