Zůstaň se mnou

26. února 2017 v 10:15 | #1 |  RECENZE
Autor: Gayle Formanová
CZ: Zůstaň se mnou - Yoli 2011 , ORIGINAL: If I Stay - 2009
Počet stran: 184
SÉRIE: Jestli zůstanu

Nejradši bych hlavní hrdince poslala dopis, protože v téhle postavě jsem se našla (ne přímo já, ale byla zkrátka sympatická). Zkoušela jsem poštu, ale prý dodací adresa nefunguje (překvapivě). Ale zpátky ke knize. Adam, jako přítel Mii, mi už tak blízký nebyl. Myslím si, že to bylo dobře, jelikož právě takhle to autorka zamýšlela. Zkrátka je nejlepší cítit všechno, co postava, se kterou putujete po světlých i stinných stránkách.
Pozoruhodné je, že celý příběh vypadá jako tragédie, která postihne šťastnou rodinu a záleží jen na hrdince jestli zůstane. Ale jak je příběh psán retrospektivně nevíme,co se událo v období před bouračkou. Velkou roli v tomhle marastu hraje Adam. Objeví se totiž situace, která by nepotěšila nikoho a zvláště před tím, než se tak blízkému člověku něco tragického přihodí.

Oficiální anotace:
Talentovaná violoncellistka Mia si vždy myslela, že nejtěžším rozhodutím v jejím životě bude volba, zda jít za hlasem svého srdce, jenž jí radí zůstat s Adamem, nebo se naplno věnovat druhé osudové lásce - hudbě -, protože to by znamenalo soustředit veškerou energii nas studium na prestižní umělecké škole. Jednoho únorového rána se však všechno změní. Když se Mia po autonehodě probudí, nic necítí. Vidí dění kolem bouračky a dokonce i samu sebe. Zatímco je sama v kómatu, rozhoduje se jestli vůbec na tomhle světe chce zůstat. Nebo jestli o svůj život, který beztak visí na vlásku, bojovat přestane.Sice není zrovna příjemné, že hrdinka nic necití, žádnou bolest ani úzkost a rozhodně ani radost. Ale kniha se mi líbila o to víc, protože se vyvarovala a lehce obešla dlouhé chvíle, kdy většinou hlavní hrdinky vzlykají, vzdychají a "umírají" (ne, že by v příběhu smrti bylo málo), takže jsem si vážila jejích názorů a rozhodnutí. Navíc se na tyhle hlouposti zbytečně neplýtvaly stránky.
Hodně silný příběh o všem, co život může přinést nebo sfouknout za jedinou vteřinu a mi si to uvědomíme až příliš pozdě. Netrpím nějakou přecitlivělostí (zvláště u málo které knihy mě pálí oči ), ale když s ní promlouval její dědeček u její nemocniční postele, nezůtali mi oči úplně suché. Až se do příběhu obujete a půjdete podobnou ( pravděpodobně stejnou) cestou jako já, ani vás to nemine.
Není to příběh, do kterého bych se ponořila celým svým duchem, tělem či myslí a tak podobně, ale mě spíš zaujalo, jak je téma poutavě zpracováno, protože vzít takovéhle otřepané téma a neumět ho vytvarovat by bylo hodně velké passé. Autorka měla ale podle mého názoru správný tah a kapitolky pěkně seskládala.

P.S.: Asi jste si všimli, že jsem si udělala menší pauzu, ale alespoň nám mezi tím roztál sníh a ve škole je tempo volnější, tak budu mít víc času se znovu ponořit do čtení...B

Další díl: Kam jsi odešla
Filmové zpracování: Zůstaň se mnou

Hodnocení: 75 %
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist