Hvězdy nám nepřály

8. ledna 2017 v 8:58 |  RECENZE
Autor: John Green
CZ: Hvězdy nám nepřály - Knižní klub 2013 , ORIGINAL: The Fault in Our Stars - 2012
Počet stran: 240

Celá kniha nebyla o umírání ( jen třičtvrtě každé stránky ), ale byla o vesmíru, věčnosti a malém a velkém nekonečnu.
Přesto jsem si říkala: "Co to se mnou je? Jaktože nebrečím?"
Myslím, že John Green umí perfektně vystihnout monology a různá moudra sršící z každé věty, ale k úplným slzám mě nedovedla ( obviňuju jí z toho, že mě vedla dlouhou vyčerpávající oklikou, ale film mě k nim nakonec donutil). Evidentně jsem vůči Greenovým knihám imunní. Neříkám, že pláču nad každým zlomeným nehtem hlavního hrdiny (to právě naopak), ale k samotným silným projevům smutku (tím myslím opět pláč) mě dokormidluje pouze pár vzácných knih. Je možná, že to mohlo způsobit i to, že jsem věděla jak to skončí (Ano máte pravdu, viděla jsem film a proklínám se za to!!). Na to bohužel už nepřijdu.

Oficiální anotace:
Hazel Grace diagnostikovali ve třinácti letech rakovinu plic, teďje ji šestnáct a rakovina je v posledním stadiu. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, ale vědí, že smrt je nevyhnutelná.
Hazel Grace tráví čas čtením a koukáním na televizi. Začne s donucení rodičů chodit na podpůrné skupiny, kde se schází lidé s rakovinou. Tam se seznámí s okouzlujícím Augustem Watersem, neboli Gusem, s klukem, jenž vyšel z boje s amputovanou nohou.
Hazel začne trávot s Gusem hodně času. Baví senapříklad sledováním filmů, hraním videoher a jinými naporsto zbytečnými činnostmi. Gus jednoduše probudí v Hazel znovu chuť žít. Hazel si ale plně uvědomuje, že brzo umře, a proto se zpočátku bojí do Guse zamilovat,neboť má obavy, že mu její smrt zlomí srdce. Gus ji ale neustále přesvědčuje, že by si tu krásu zamilovanosti měli užít právě proto, že oba dobře vědí, jak málo času jim zbývá.


Tohle je třetí kniha od autora J.G., kterou jsem přečetla a musím jí zatím udělit titul Nejmíň nudná bestcellerová kniha ve sbírce Nejvíc nudných bestcelllerových knih.
Doteď mě zajímá, proč J.G. využívá těhle témat? Tolik postav, které přinutil umřít a nesčetně hrdinů, kteří trpěli (ať už je to nemoc nebo nešťastná láska).
Abyste pochopili, já nečtu J.G., protože by to byl můj nejoblíbenější autor (což je dost zřejmé), ba ani můj oblíbený, ale neustále mám chuť přijít na to, proč ostatní ano.
Má dobré knihy? Ano.
Má jedinečné knihy? Ano.
Ale nejnapínavější, nejčtivější? To bych se hádala.

Nebojte s kritikou jsem skončila a jdu na ty kladné stránky. Omlouvám se těm, kteří ho milují, ale já prostě vím o daleko vyjímečnějších knihách. To neznamená, že bych ho uvrhovala do záhuby. Mně občas zalichotí jiný styl a jiná témata, než které se nacházejí na každém obalu nového výtisku. Miluji a nikdy nepřestanu jeho výběr citátů a závidím osobám, kterým dovolil tyto slova vyslovit. Jelikož hlavní hrdinové se mi opravdu líbily.

Hazel byla okouzlující mladá teenagerka bez titulu teenagerky. Chovala se dospěle a mladě a chaoticky a tak inteligentně. Ani se jí nedivím, že se do ní Gus zakoukal. Tvořili spolu vyjímečný nezapomenutelný pár, kterým nechyběl smysl pro humor, který uměli správně použít. Nevadí, že jim hvězdy nepřály, jelikož i tak tvořili nádherné nekonečné souhvězdí. Musím říct, že Van Houtena jsem celým srdcem nenáviděla. Toho přiopilce mi nebylo líto ani když jsem zjistila, co je zač.

P.S. Vykročili jsme do nového roku spolu a doufám, že spolu i uzavřeme. ( doufám, že jste vykročili líp, než já-nemocnice - hodně lidí by myslelo, že jsem se na silvestra sťala, ale opak je pravdou, na vinně je střevní epidemie )
Užívejte recenzi. B
Hodnocení: 70%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 8. ledna 2017 v 9:13 | Reagovat

Nějak mě nezaujala...

2 lifeisabook lifeisabook | Web | 9. ledna 2017 v 20:19 | Reagovat

[1]: Sama nejsem (bohužel)unešená z Johna Greena, ale když mu dáš malou šanci, v něčem se ti určitě zalíbí.. B :)

3 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 10. ledna 2017 v 3:25 | Reagovat

Vypadá zajímavě
Spřátelíš?

4 lifeisabook lifeisabook | Web | 12. ledna 2017 v 9:51 | Reagovat

[3]: Je taková hodně svá, ta knížka :)Ráda spřátelím, mrkla jsem už na tvůj blog..Pěkná tvorba B :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist