Hledání Aljašky

30. října 2016 v 9:17 |  RECENZE
Autor: John Green
CZ: Hledání Aljašky - Knižní klub 2013 , ORIGINAL: Looking for Alaska - 2005
Počet stran: 256

Přijde mi, že celý příběh skrývá pravdu o tajemné Aljašce, zaobalenou do nečekané lásky, porozumnění, dobrodružství i nešťastných náhod, které čekají za každým rohem. I když Aljaška nebyla hlavní hrdinkou, dozvěděla jsem se o ní dalako víc než o Milesovi. Nikdy toho o sobě moc neprozradila, a proto nikdo nechápal její náladovost a její "pestrobarevné" chování. Zkrátka byla braná moc jednoduše, i když byla složitější osoba než všichni kolem ní. Miles byl zkrátka obyčejný chytrý, mladý kluk bezhlavě zamilovaný do někoho nesmírně složitého a nepochopeného.
Líbílo se mi, že postavy prožívají, kromě důležitých bodů v knize, i obyčejné mladistvé problémy. Dokud jsem ale nezjistila, proč se dny odpočítavají, neviděla jsem v příběhu pointu. Určitě to je překvapení, i když u Johna Greena ne tak netypické...


Miles Halter odjede z domu hledat velké Možná a to přesně na internátní školu v Cover Creeku. Nečeká, že potká partu skvělých lidí, do které patří i záhadná a nevyrovnaná Aljaška. Jejich starosti jsou jen alkohol, škola a zábava, dokud Aljaška nezmizí. Miles a jeho parta hledají odpověďi na nečekaný zvrat v jejich životě. Její zmizení je opředeno spousty malých tajemství a je jen na nich jestli dokážou rozuzlit záhadu bílých kopretin a nespoutaného života Aljašky Youngové.
Život se nedá jen tak naplánovat, protože někdy stačí pouhá vteřina a váš život se obratně změní.

Celá knížka se točí okolo smrti. Poslední slova slavných osobností, historky o umírání blízkých, a dokonce zmizení samotné Aljašky. Kniha se nenese zrovna ve veselém duchu, i když vypráví o části života mladých lidí. Někdy jsem se ale pousmála nad vyšinutými nápady "hlavních" hrdinů. Někdy jsem měla zase slzy na krajíčku.
Kapitoly byly krátké i dlouhé. Některé se mohly pyšnit dvanácti stránkami, jiné pouze jednou. A takové rozdíly, stejně jako u kapitol, se objevovaly i u samotných postav.
John Green vytváří geniální postavy s geniální myslí a geniálními hláškami, že se těžko dá věřit v jejich možnou existenci.

P.S.: Pár hlášek pro inspiraci nebo zamyšlení: (Slova Milesa, Aljašky a v neposlední řadě i samotného autora)

"Když si člověk přestane přát, aby se věci nerozpadaly,nebude trpět, když se to stane."

"Vy kouříte protože vám to chutná. Já kouřím, abych umřela."

"Narodil jsem se do Bolívarova labyrintu, a proto musím doufat v naději Rabelaisova velkého Možná."

Filmové zpracování: chystá se

Hodnocení obsahu knihy : 4/10 Hodnocení monologů: 9/10


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist