Den co den

11. září 2016 v 10:58 | #1 |  RECENZE
Autor: David Levithan
CZ: Den co den - CooBoo 2013 , ORIGINAL: Every day - 2012
Počet stran: 344

Kdybych měla vybrat příběh, který by mě zasáhl někde hluboko uvnitř samu sebe, ukázala bych na tuhle knihu. Proč?
Byl to smutný dojímavý příběh, ve kterém hrdina touží po porozumnění, lásce i přátelství, i když nic neví jistě. Je silný a emocionálně založený, a tak neuvěřitelně chytrý. Za tu dobu, kdy cestoval z jednoho těla do druhého se musel naučit spousty věcí. V knize se objevují neuvěřitelné obraty, věty i citáty, které můžou po vytržení z textu stát a žít sami o sobě. Vcítila jsem se do A a chápala jsem každý jeho tah.


Co kdybyste se probouzeli každý den v jiném těle? Co kdybyste se mohli podívat, jak žijí ostatní a v každém těle strávit jeden jediný den? Zezačátku by to mohlo být zajímavé a vzrušující, ale co když to máte za povinnost každý den opakovat? Nemáte žádnou opravdovou rodinu, přátelé ani svojí lásku. A co když jednou tu lásku poznáte, ale váš život vám nedovolí s tou osobou zůstat, protože by vás dotyčný druhý den už nepoznal? A je jen duše bez těla, která bloudí od tělu k tělu a každý den stráví s jinými lidmi a musí dělat vše, co by daná osoba, ať už kluk, či dívka, prováděla obvykle. Jenže to by se A nemohl zamilovat do přítelkyně Justina, jehož tělo si na jeden den vypůjčí. Nezná odpovědi na svoje otázky a nikomu se doposud nesvěřil. Rhiannon ho tak okouzlí, že i přesto kým je, nebo vlastně není, se nevzdá a dělá všechno proto, aby s ní mohl být. Opravdu to tak jde? Ona v něm vidí více, než jen duši. Vidí v něm opravdového člověka. Vyrovná se s tím, že ho uvidí pokaždé v jiném těle? Nebo najdou jiné řešení?

Přijde mi, že se na jednu stranu dá tenhle příběh považovat i za trochu psychologický. Není to kniha, u které bych si odpočinula, ne tím, že by byla složitá, ale tím, že jsem musela přemýšlet nad každým slovem, abych neztratila ani kousek a nezapomněla ani jeden dílek této velké skládačky. David Levithan je sám pro mě velkým autorem a každá jeho kniha je jiná a přesto jde poznat kolik sám sebe do příběhu vložil.

PS: Doufám, že jste přežili první týden ve škole nebo někde jinde a můj blog vám propůjčil místečko pro oddych :))

Další díl: JEŠTĚ JEDEN DEN

Hodnocení: 8,7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
TOPlist